I Komunia Święta

„Przyjęcie Ciała i Krwi Chrystusa w Komunii świętej pogłębia zjednoczenie komunikującego z Panem, gładzi grzechy powszednie i zachowuje od grzechów ciężkich. Ponieważ zostają umocnione więzy miłości między komunikującym a Chrystusem, przyjmowanie tego sakramentu umacnia jedność Kościoła, Mistycznego Ciała Chrystusa. Kościół żywo poleca wiernym, by przyjmowali Komunię świętą, gdy uczestniczą w celebracji Eucharystii.” KKK (1416)

Informacje

Przgotowania do pierwszej komuni świętej w naszej parafii zaczynają sie w pażdzierniku, by w pełni przygotować nasze pociechy do przyjęcia sakramentu w maju. Szczegółowe informacje dotyczace katechez, bedą ogłaszane z wyprzedzeniem w biuletynie parafialnym. Wszystkie dzieci, jak i dorośli chcący przyjąć ten sakrament, zobowiązani są uczestniczyć w katechezach od samego początku.

Kontakt w sprawie I Komunii Świętej: gsaleksandrowicz@gmail.com lub 07946773214

Pierwsza Komunia Święta – warunki

• Do pierwszej komunii świętej mogą być dopuszczone wyłącznie osoby ochrzczone. Chrzest otwiera bowiem drogę do wszystkich pozostałych sakramentów.
  • Dzieci przystępujące do sakramentu Eucharystii po raz pierwszy powinny być „odpowiednio przygotowane”. Obowiązek przygotowania dziecka spoczywa zarówno na rodzicach, jak i na proboszczu (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 914).
  • Dziecko, które jest odpowiednio przygotowane, powinno znać podstawowe prawdy wiary i rozumieć na czym polega przeistoczenie (tj. mieć świadomość, że spożywana hostia nie jest zwykłym opłatkiem, ale Ciałem Chrystusa).
  • Zanim dzieci przystąpią do pierwszej komunii świętej muszą przystąpić po raz pierwszy do spowiedzi (KPK, kan. 914).

Pierwsza Komunia Święta – obowiązkowe modlitwy

• poniższe modlitwy są wypisane w katechiźmie dla dzieci
  • wybór modlitw oraz terminy sprawdzania ich umiejętności będą podawane zawsze z wyprzedzeniem

Obowiązkowe modlitwy

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje. Przyjdź Królestwo Twoje. Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny; umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion; zstąpił do piekieł trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego; stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

1. Jest jeden Bóg.
    2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.
    3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
    4. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
    5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
    6. Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
    2. Nie będziesz brał Imienia Pana Boga swego nadaremnie.
    3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
    4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
    5. Nie zabijaj.
    6. Nie cudzołóż.
    7. Nie kradnij.
    8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
    9. Nie pożądaj żony bliźniego swego.
    10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

1. Sakrament chrztu
    2. Sakrament bierzmowania
    3. Sakrament Eucharystii
    4. Sakrament pokuty i pojednania
    5. Sakrament namaszczenia chorych
    6. Sakrament święceń
    7. Sakrament małżeństwa

1. Rachunek sumienia
    2. Żal za grzechy
    3. Mocne postanowienie poprawy
    4. Szczera spowiedź
    5. Zadośćuczynienie

AKT WIARY

Wierzę w Ciebie, Boże żywy, w Trójcy Jedyny prawdziwy.
Wierzę, coś objawił, Boże, Twe słowo mylić nie może.

AKT NADZIEI

Ufam Tobie, boś Ty wierny, Wszechmocny i miłosierny.
Dasz mi grzechów odpuszczenie, łaskę i wieczne zbawienie.

AKT MIŁOŚCI

Boże, choć Cię nie pojmuję, jednak nad wszystko miłuję.
Nad wszystko, co jest stworzone, boś Ty Dobro nieskończone.

AKT ŻALU

Ach, żałuję za me złości, jedynie dla Twej miłości.
Bądź miłościw mnie grzesznemu, dla Ciebie odpuszczam bliźniemu.

Lektura dla rodziców i dzieci

Zachęcamy aby również rodzice brali czynny udział w przygotowaniu swojego dziecka do pierwszej komuni świętej, poprzez czytanie z nimi „katechez rodzinnych” zamieszczonych poniżej:

desktop-3363567_1920

beautiful-blur-bridal-256737